Kontakt: +48 48 36-29-198, email:plastsystem@plastsystem.com.pl

Ogród zimowy można dobudować do istniejącego budynku, ale najlepiej wpasować go w bryłę architektoniczną już na etapie projektowania, obniżając koszty realizacji. Wybór koncepcji to podstawa, a zatem należy odpowiedzieć sobie na pytanie do czego ma nam ten ogród służyć. Czy będziemy z niego korzystać sezonowo czy przez cały rok? Tańszym rozwiązaniem jest wybór tzw. zimnego ogrodu, w którym nie ma ogrzewania, a ściany i dach mają wypełnienie pojedynczymi szybami. W takim ogrodzie możemy przezimować rośliny, gdyż temperatura będzie wyższa o około 7-8 stopni od temperatury na zewnątrz.

Większość osób zainteresowanych ogrodem ma jednak w wyobraźni ekskluzywny ogrodo-salon, w którym odpoczywają, piją kawę, czytają książki i podziwiają otaczającą naturę przez cały rok. Koszt tej opcji często sprowadza te wyobrażenia na ziemię, ponieważ ogród zimowy zbudowany z ciepłych profili, z trzema szybami, wyposażony w ogrzewanie, jest bardzo drogi! Generalnie ogrody zimowe kosztują tyle, co dodatkowy pokój w mieszkaniu, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 3-5 tys. zł za 1 m2. Ta kwota może być też wyższa, wszystko zależy od zastosowanych rozwiązań. Nie powinno się oszczędzać na materiałach do budowy, jeżeli chcemy go bezpiecznie i bezproblemowo użytkować przez wiele lat. Źle wykonany ogród to problemy z przemarzaniem, nieszczelnością i złą wentylacją, co w rezultacie może powodować konieczność przebudowy konstrukcji po kilku latach użytkowania.

Przy budowie ogrodu musimy pamiętać, że nie posadowimy jego konstrukcji na kostce albo płytkach, tylko musimy wylać fundament, który wytrzyma obciążenie kilku tysięcy kg i przewidzieć odpowiednią izolację termiczną i przeciwwilgociową.

Z kolei konstrukcja dachu musi być odpowiednio obliczona pod kątem wytrzymałości na wiatr i opady oraz posiadać odpowiednie nachylenie, aby zsuwał się z niego śnieg. Bardzo istotna jest również ochrona przed słońcem, która zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu się ogrodu. Polecamy w szczególności stosowanie żaluzji międzyszybowych IZOGLAS.

Wykonywane przez nas ogrody mają ściany wykonane z PVC lub aluminium i aluminiowe dachy w systemie TS Aluminium. Przykładowe realizacje można obejrzeć w zakładce „Oferta – Ogrody zimowe”.