Kontakt: +48 48 36-29-198, email:plastsystem@plastsystem.com.pl

Parowanie szyb jest częstym zjawiskiem, wywołującym niepokój u nabywców okien, którzy obawiają się, że otrzymali niepełnowartościowy produkt w postaci wadliwie wyprodukowanych, nieszczelnych okien.

Parowanie szyb zwykle nie jest jednak spowodowane wadami konstrukcyjnymi okien, ale jest normalnym zjawiskiem fizycznym i najczęściej wynika ze zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniu lub zbyt dużej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu.

Kiedy paruje szyba od strony wnętrza, jest to związane ze zbyt dużą wilgotnością, jaka w nim panuje, prawdopodobnie w wyniku złej wentylacji. Para wodna skrapla się wówczas na najzimniejszej przegrodzie budowlanej w budynku, jaką jest szyba, podobnie jako lustra w łazience parują podczas kąpieli w gorącej wodzie. Dlatego należy zadbać o dobrą wentylację w pomieszczeniach, rozszczelniać i uchylać okna, a także instalować nawiewniki. Podczas gotowania i brania prysznica drzwi powinny być zamknięte, a po zakończeniu tych czynności należy dobrze wywietrzyć pomieszczenia. Nagromadzeniu wilgoci sprzyja też temperatura poniżej 18°C, suszenie prania w mieszkaniu i duża ilość roślin doniczkowych.

Z kolei parowanie szyby od zewnątrz często ma miejsce wiosną i zimą, kiedy pomieszczenia nie są ogrzewane, a temperatury w nocy są często ujemne przy dużej wilgotności powietrza. Wówczas rosa pojawia się również w otoczeniu domu, zwłaszcza gdy jest tam dużo zieleni, na trawie i np. samochodach.

Przy obecnym zaawansowaniu technologii produkcji okien bardzo rzadko występuje rozszczelnienie okien, które objawia się zaparowaniem wewnątrz pakietu szybowego. Jest to ewidentnie powód do reklamacji, ponieważ okno straciło część swoich właściwości termoizolacyjnych.